Jak vymalovat pokoj - malíři Žďár nad Sázavou

Dobře vymalovaný byt zanechá vždy velice dobrý dojem a dost možná ledacos řekne o jeho obyvatelích. Proto není špatné o tuto svoji osobní vizitku řádně pečovat a pravidelně ji udržovat. Malování pokojů je doporučováno provádět každých pět let, čímž kromě svěžího vzhledu zajistíme také zdravotně nezávadné prostředí a prodloužíme životnost omítky. V pěkně vymalovaném bytě se budeme dobře cítit a bude to mít i pozitivní dopad na naši psychiku. Naši malíři pokojů ze Žďáru nad Sázavou v této oblasti nabízí komplexní malířské a natěračské práce, ať už se jedná o malování pokojů, malování bytů nebo malování celých bytových domů.

Při vstupu do jakékoliv místnosti jsou interiérové barvy to první, co na každého zapůsobí. Až v druhé řadě se začneme soustředit na vybavení místnosti a další detaily. V tu chvíli ovšem již máme v sobě uchován určitý první dojem, který začal ovlivňovat to, jak se v místnosti cítíme. Proto je tak důležité malování pokojů, aby ten první dojem byl co nejvíce pozitivní. Zkušení malíři pokojů dokáží každou místnost bytu vyladit tak, aby stěny, strop i podlaha byly barevně co nejlépe sladěny. Toto je při malování bytů velice důležitý faktor, protože pokud se již při výmalbě nepodaří odladit barvy velkých ploch, tak celkovému špatnému dojmu již nepomůže žádný nábytek nebo jiné interiérové doplňky. To je také jeden z mnoha důvodů, proč pro malování bytů najmout zkušené profesionály. Kvalitní malíř pokojů před tím, než začne se samotným malováním pokojů, vždy vše v klidu dobře rozmyslí a navrhne v souladu s teorií barev. Pokud chcete dát bytu nový nádech, tak vymalování pokojů je pravděpodobně nejlehčí cesta. Je potřeba pouze dodržovat několik základních postupů, aby výsledek byl dle očekávání.


Příprava místnosti


Ať už se chystáte vymalovat obývací pokoj, ložnici nebo dětský pokoj, vždy musíte před zahájením samotného malování pokojů provést náležitou přípravu. Ve fázi příprav musí malíři pokojů přestěhovat a překrýt veškerý nábytek a další interiérové prvky, aby nedošlo k jejich znečištění barvou a jiným poškozením. Z místností se nejdříve odnesou menší předměty a kusy nábytku. Ty těžké se obvykle přesunou do středu místnosti a překryjí fólií. Také podlahu je třeba při malování bytu zakrýt igelitovou fólií nebo papírovými kartony. Maskovací páskou pak přelepíme ostatní prvky, jako jsou různé lišty, rámy oken a dveří, zásuvky a vypínače. Pokud chtějí malíři pokojů zajistit ještě lepší výsledek, tak kryty zásuvek a vypínačů po odpojení elektřiny demontují a vrátí je na svém místo po ukončení malování pokojů. Příprava by také měla zahrnovat zajištění veškerých potřebných pomůcek pro malování, nákup stěrky, penetrační hmoty a vhodných barev. Mezi základní pomůcky pro malování bytů určitě patří krycí fólie, maskovací páska, štětce, válečky, vědro, teleskopická tyč a žebřík.


Příprava místnosti malíři Žďár nad Sázavou


Výběr barvy


Kromě příprav pracoviště malování pokojů předchází také výběr vhodné barvy, která by měla zohledňovat účel dané místnosti a také vybavení interiéru, tedy především barvu a materiál nábytku, případně i podlahy. Použitím správného barevného odstínu můžou malíři pokojů místnost opticky rozšířit nebo zúžit, stejně jako zesvětlit nebo ztmavit. Pro malování bytů se v dnešní době používají převážně disperzní barvy. Zpravidla se jedná o bílou základní barvu, do které se pak zamíchá tónovací barva se sytým odstínem. Barvu je třeba vždy před zahájením prací velmi dobře promíchat. K výběru správného barevného odstínu a namíchání nám pomůže barevný vzorník, který dnes nabízí každá z renomovaných značek. Po namíchání barvy malíři pokojů natřou malý kousek stěny a po zaschnutí posoudí výsledek, případně ještě odstín doladí. Starosti s přípravou správného odstínu při malování pokojů nám může usnadnit takzvaný míchací automat, který je schopný i opakovaně připravit zcela stejný barevný odstín. Při nákupu barvy pro malování bytů je třeba kromě ceny hledět i na vydatnost. Ta určuje, kolik barvy potřebujeme k vymalování jednoho metru čtverečního plochy. Někdy dražší barva může být ve výsledku levnější. Před zahájením malování pokojů je potřeba si ujasnit také ředění, jinak se barva ředí při prvním, jinak při druhém nátěru.


Výběr barvy malíři Žďár nad Sázavou


Příprava podkladu


Dalším krokem při malování pokojů je příprava povrchu. Musíme odstranit staré nátěry, tapety a zarovnat všechny nerovnosti. Pokud není potřeba odstraňovat původní nátěr, tak malíři pokojů alespoň ošetří odlupující se místa, očistí praskliny a díry ve zdi. Ty pak po navlhčení vyplní sádrou, tmelem nebo stěrkou. V každém případě musíme při malování bytů vždy odstranit ze stěn veškerou špínu, prach, pavučiny a mastnotu. Dále se nanáší takzvaný penetrační ochranný nátěr, který celý podklad zpevní, což je důležité obzvláště u sypkých podkladů. Penetrační nátěr také vyrovná nasákavost povrchu, čímž se zabrání vzniku skvrn. Po nanesení penetračního nátěru jej musí malíři pokojů nechat dobře zaschnout, než přistoupí k nejdůležitější části malování pokojů. V případě potřeby během výmalby stěny ošetříme i speciálními nátěry, jakými jsou například nátěry proti plísním. Malíři provádějící malování bytů dobře vědí, že příprava podkladu a výběr nátěrové hmoty se liší povrch od povrchu. V interiérech se můžeme nejčastěji setkat s těmito druhy omítek a povrchů:

  • Vápenocementové omítky (novostavby)
  • Vápenné omítky (starší budovy)
  • Sádrové omítky (luxusní interiéry)
  • Štěrkové hmoty (speciální povrchy)
  • Sádrokarton (vestavby)
  • Pohledový beton (průmyslové objekty)
  • Sklolaminátové tapety (nebytové prostory)


Příprava podkladu malíři Žďár nad Sázavou


Malování pokojů


Nyní již přistupujeme k samotné výmalbě v několika vrstvách. Všeobecně platí, že malířská štětka je vhodná při malování pokojů pro první vrstvu výmalby, protože umožní velmi dobré vetření barvy do podkladu. Dále již malíři pokojů šáhnou radši po válečku, který umožní rovnoměrné rozložení barvy po ploše. Je k tomu ovšem potřeba váleček po ponoření do barvy otřít o stírací mřížku. Pouze tak je váleček pokryt barvou rovnoměrně. Pro vytvoření ostrých hran a přechodů používáme při malování bytů malířskou maskovací pásku. Běžně se při malování pokojů začíná stropem s přesahem přes rohy, na které pak navazuje výmalba stěn. Druhým pravidlem je postup od okna dál dovnitř místnosti. Válečkem nejdříve malíři pokojů můžou pracovat bez velkého systému, v dalším kroku již provádí tahy v svislém směru. Zlepší se tak rovnoměrnost rozložení barvy. V této fázi je potřeba, aby malíř pokoje pracoval pečlivě, ale rychle. Ostré přechody nám při malování pokojů pomůže vytvořit páska. Pokud to situace umožňuje, tak je lepší malovat za teplých dnů, kdy barvy rychle schnou a nedochází ke zkreslenému vnímání barev při umělém osvětlení, které by mohlo vést k chybně zvolenému barevnému odstínu. Malování bytů můžeme ovšem provádět i v zimě. V tomto ročním období musíme však zajistit dostatečné vytápění všech místností a dobré osvětlení malovaných ploch.


Malování pokojů malíři Žďár nad Sázavou


Dokončovací práce


Po nanesení poslední vrstvy barvy na všechny plochy můžeme strhnout maskovací pásky ze všech prvků a případně štětečkem doladit menší detaily. Také se postaráme o malířské potřeby, které jsou po malování pokojů značně znečištěny barvou, a důkladně je omyjeme vodou. Nyní je potřeba nechat nátěr dobře proschnout. K tomu je důležité, aby malíř pokojů během prací nezapomněl na dostatečné větrání prostor. Malování bytů v zimě má svá specifika, protože je potřeba udržovat malované místnosti v teple. Malíři pokojů musí větrat pouze v krátkých intervalech, jen aby se v bytě vyměnil vzduch plný výparů. V létě mohou být okna dokořán stále. Cirkulaci vzduchu napomůže také dobrý ventilátor. Po dostatečném zaschnutí pak následuje kontrola, úklid prostor, odkrytí a přemístění nábytku na své původní místo. Vše je nyní připraveno k předání hotového díla.


Dokončovací práce malíři Žďár nad Sázavou


Doporučení závěrem - malíři pokojů Žďár nad Sázavou


Malování pokojů se dá zvládnout svépomocí, ale výsledek často nebývá dle očekávání a obrácení se na profesionály může být rychlá, kvalitní a ve výsledku i levná volba. Vyhnete se tak stěhování nábytku, přípravě podkladu, zbytečnému nepořádku, nepřesným liniím, špatnému odstínu, různým skvrnám a cákancům. Naši malíři pokojů ze Žďáru nad Sázavou jsou léty zkušení prověření profesionálové, a mohou Vám nabídnout v malířské a natěračské profesi pestrou škálu služeb té nejvyšší kvality. Při malování bytů kromě škrábání, stěrkování a štukování, můžeme stěny ozdobit také dekorativní malbou nebo plastickou omítkou. Práce, jako odstranění starých nátěrů, zasádrování prasklin a děr po obrazech, vyrovnání nerovností stěn, odstranění tapet, provádíme při malování pokojů automaticky. Veškeré interiérové prvky pečlivě překrýváme, aby se jim nic nestalo. Pokud ještě váháte, tak se podívejte do našich referencí. Za kvalitně odvedenou práci při malování bytů naši malíři ručí. Před zahájením malování pokojů, samozřejmě dojedeme na úvodní prohlídku a konzultaci. Poradíme Vám vhodné barvy pro jednotlivé pokoje s ohledem na jejich světlost, určení a barvu nábytku. Konkrétní barvu při malování bytu si pak můžete vybrat z barevného vzorníku. V případě zájmu nás kdykoliv kontaktujte, naši malíři pokojů Vám rádi poradí nebo vytvoří nezávaznou cenovou nabídku. Provádíme malování bytů v celém kraji Vysočina, především pak v následujících městech:


Máte z toho hlavu v kýblu? Obraťte se na nás!