Omítky, štuky a fasády - natěrači a malíři Kraj Vysočina
Omítka je vrstva, která slouží ke krytí zdiva a s tím souvisejících nerovností. Vytváří rovný povrch stěn a stropů určený k následné finální designové úpravě výmalbou, případně obkladem. Základní rozdělení omítek je na ty interiérové a exteriérové, jinak řečeno fasády. V interiérech se ve většině případů můžeme setkat s následujícími typy omítek a povrchů:
- vápenocementové omítky (novostavby)
- vápenné omítky (starší budovy)
- sádrové omítky (luxusní interiéry)
- štěrkové hmoty (speciální povrchy)
- sádrokarton (vestavby)
- pohledový beton (průmyslové objekty)
- sklolaminátové tapety (nebytové prostory)
Asi nejrozšířenějším typem pro byty a rodinné domy jsou v dnešní době vápenocementové omítky. Vychází ze staré technologie vápenných omítek, ale navíc díky přísadám poskytují řady výhod. Mezi ty patří vyšší odolnost stěn, mechanická tvrdost a možnost rychlejšího nanášení barvy. Při malování na tento typ omítky nanášíme penetrační vrstvu a následně jeden až dva vrchní nátěry barvou. K malování interiérů na vápenocementové omítky můžeme použít všechny typy interiérových barev. Akrylátové, disperzní nebo polyvinylacetátové.
Jedním z dalších typů jsou štukatérské omítky, které oproti klasickým drží lépe tvar a je možné z nich vytvářet různé ozdobné prvky. Tento dekorativní typ štuků se realizuje především v historických domech. Mezi nejznámější typy patří benátský štuk, antický, marocký, imitace betonu, travertino romano. Ze štuku se dají tvořit i různé ornamenty, ozdoby, reliéfy nebo římsy na vnějších fasádách domů nebo stropech interiérů, často zámků a kostelů. Jejich realizace je však vysoce kvalifikovanou činností, která je známkou neskutečné zručnosti našich předků.
Daleko častěji než k dekorativnímu štukatérství se štuk používá k vyrovnání i třeba značných nerovností stěn před malováním nebo lepením tapet. I když by se to mohlo zdát, tak štukování není jednoduchá záležitost a je vhodné na tyto práce přizvat kvalifikovaného odborníka znalého správných postupů a technologií. Na stěnu se nejdříve nanáší vrstva k vyrovnání hrubších nerovností, tzv. stěrkování. Následně již štukováním provádíme úplné vyrovnání a vyhlazení povrchu. Po těchto pracích mohou přijít již ke slovu naši malíři a natěrači ze Žďáru nad Sázavou, kteří již dají vše do těch správných barev podle přání zákazníka.